top of page

SPEKTAKLE

MICHAŁ WALCZAK - PIERWSZY RAZ 
reżyseria, scenografia - łukasz duda 
ona - dorota wodzień 

on - jakub mieszała 

muzyka - b-complex 

opracowanie muzyczne i plastyczne - magdalena rzeszutek 

koprodukcja - teatr odnaleziony, jeleniogórskie centrum kultury 

 mecenas - miasto jelenia góra

(...) Za nami najnowsza i znakomita premiera Teatru Odnalezionego - „Pierwszy raz” w reż. Łukasza Dudy, zaprezentowana na scenie  Jeleniogórskiego Centrum Kultury. 

Łukasz Duda, reżyser spektaklu, wziął na warsztat sztukę „Pierwszy raz” Michała Walczaka. Trzeba przypomnieć, że autor sztuki należy do grona najzdolniejszych dramatopisarzy młodego pokolenia. Najbardziej znane sztuki Walczaka to „Podróż do wnętrza pokoju" i „Piaskownica”, zrealizowana również przez zespół Teatru Odnalezionego w 2009 roku.
„Pierwszy raz”, podobnie jak „Piaskownica”, jest opowieścią o relacjach między dwojgiem młodych ludzi, w których budzi się seksualność. Tym razem jednak problemem jest inicjacja seksualna, czyli ten pierwszy raz. Spektakl, grany jest dynamicznie w skromnej scenografii, gdzie dominują niewinna biel i róż, postrzegany jako dziecinny i naiwny.
W przedstawieniu zobaczymy dwójkę piekielnie zdolnych ludzi. Dorota Wodzień (Ona) i Jakub Mieszała (On) tworzą bardzo zgrany i autentyczny duet, na który chce się patrzeć. Odbywające się między dwojgiem bohaterów negocjacje, które mają doprowadzić do tak wyczekiwanej inicjacji seksualnej, mają w spektaklu silny rys farsowy. Ich wyreżyserowane dążenia do pierwszego zbliżenia stają się paradne, absurdalne i zdają się obśmiewać romantyczne produkcje filmowe. Zabawnie jest jednak tylko do pewnego momentu. Zatem jaki powinien być ten pierwszy raz? Spontaniczny czy dobrze zaplanowany, wręcz wyreżyserowany?

 

Wojciech Wojciechowski Nowiny Jeleniogórskie 11.pażdziernika 2015 
 

Michał Walczak - Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku z 1998. Studiował w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, następnie w Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Wiedzy o Teatrze oraz Reżyserii.

 

Zadebiutował w 2002 roku dramatem Piaskownica, za który otrzymał nagrodę w konkursie „My na progu nowego wieku”. Sztuka została wystawiona w Teatrze im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, a reżyserem był Piotr Kruszczyński. Ten sam reżyser zrealizował Kopalnię – dramat napisany przez Walczaka na specjalne zamówienie. Piaskownicę wystawiono również w Teatrze Narodowym (reż. Tadeusz Bradecki). W 2005 roku zrealizowano na jej podstawie spektakl Teatru Telewizji.

 

Jego sztuka Podróż do wnętrza pokoju wystawiona w Teatrze Powszechnym w Radomiu przez Adama Srokę zdobyła nagrodę na 9. Ogólnopolskim Konkursie Na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Sam autor zrealizował ją na scenie Garaż Poffszechny Teatru Powszechnego w Warszawie (2003), debiutując jako reżyser. Na jej podstawie nakręcono również spektakl Teatru Telewizji. Sztuka ta została nagrodzona na Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV „Dwa Teatry” w Sopocie za oryginalny polski tekst dramatyczny.

 

 

Ponadto Walczak napisał dramaty Rzeka, Kac (Teatr Nowy w Łodzi, reżyseria własna), Nocny autobus (Teatr Stary w Krakowie, reż. Jarosław Tumidajski), Całe życie Jarosława, Pierwszy raz (Teatr Narodowy w Warszawie, reż. Tadeusz Bradecki). Od 2012 pisze teksty w cyklu przedstawień „Pożar w burdelu”. Jest też wraz z Maciejem Łubieńskim jego współtwórcą.

bottom of page